Türkiye Ekonomisi Mercek Altında: JP Morgan “TL Ucuz” Dedi Morgan Stanley Rapor Yazdı!

Türkiye ekonomisinde son aylarda ‘rasyonel’ ya da ‘ortodoks’ politikalar izlenmesi yurt dışında da ilgi çekiyor. Jp Morgan raporunda, TL’deki değer kaybının aslında çok ucuz kaldığını ve devalüasyona gerek olmadığı belirtilirken, Morgan Stanley raporunda da normalleşmenin zaman alacağını ancak zorlukların da sürdüğü belirtildi.

JPMorgan: “Türk Lirası ucuz, makroekonomik politika doğru yönde ilerliyor.”

JPMorgan stratejisti Anezka Christovova, 5 Ekim tarihli raporunda Türk Lirası’nın seçimlerinin ardından yaşadığı değer kaybı sonrasında ucuz olduğunu söyledi ve devalüasyona ihtiyaç olmadığını belirtti.

Bloomberg’in haberine göre raporda, ‘Makroekonomik politika, daha yüksek faiz oranları ve daha düşük kredi büyümesi ile doğru yönde ilerlemeye devam ediyor’ denilirken, ‘Seçimlerden önce, bir dizi yaklaşım liranın REER bazında yaklaşık %35 ucuz olduğunu öne sürüyordu. Yetkililer, rekabet gücü endişelerinden ziyade dezenflasyon sürecine yardımcı olmak için lira istikrarına öncelik verebilirler’ dedi.

ABD’li yatırım bankası JP Morgan’ın “Avrupa, Orta Doğu ve Afrika, Gelişmekte Olan Piyasalar Yerel Piyasalar Pusulası” başlıklı raporunda TL ile ilgili değerlendirmeler yaptı.

Döviz rezervlerinde büyümeden ödün verilmeden TL’nin geniş ölçüde istikrarlı tutulmasının başarıldığını ifade eden Christovova, ‘Yerel tahvil getirileri keskin bir şekilde yükseldi, ancak Türk Lirası tahvillerinin ‘ucuz’ olması için daha fazla ayarlama yapılması gerektiğini düşünüyoruz’ dedi. Şu anda %26,5-28,5 olan adil değerin %35,7 civarında olduğu da vurgulandı. 

Raporda, ‘TL, temel açıdan çok ucuzladığı için yüksek enflasyonun rekabetçiliği azaltmasının artık daha az endişe verici bir durum’ olduğu belirtilirken, Euro/TL çapraz kurunda da istikrara dikkat çekildi.

JP Morgan raporunda, “Euro/TL’deki istikrar, genel risk iştahını ve TL’nin davranışında küresel dolar trendlerini yansıtma isteğine işaret ediyor olabilir. Euro/TL yatay kalırken, dolar/TL son dönemde tamamen euro/dolar çaprazındaki düşüşü yansıttı” denildi.

Analistler raporda, ‘Bizce bu durum muhtemelen TL’nin gelişen piyasalardaki döviz koşullarını yansıtması ve TL’deki değer kaybının hızının eurodaki düşüşle tamamen paralel gitmesi yönündeki bir isteği yansıtıyor’ dedi. ‘Negatif bir risk ortamında, TL’nin görece güç bazında öncelikli olarak daha iyi performans göstermesi muhtemel’ denildi.

JP Morgan, TL’deki gelişmelere işaret ederken, model portföye de yansıtarak Çek Korunası’nda ağırlık azaltıp, TL’de ağırlık artırdığını açıkladı.

Eylül başında JP Morgan ‘TL’de ağırlık artır’ tavsiyesi verirken, Goldman Sachs da eylül ayı sonunda ‘TL oyuna geri döndü’ şeklinde başlığıyla dikkat çekmişti.

Hükümet yetkilileri ile görüşen Morgan Stanley de Türkiye için analiz yayımladı.

Morgan Stanley, hükümet yetkilileri, bankacılar ve ekonomistlerle bir araya gelerek, yeni ekonomi yönetiminin ortodoks bir politikaya geçiş yapmasıyla beklentilerin olumluya dönüştüğünü ancak zorlukların devam ettiğini belirtti.

Aralarında Hande Küçük’ün de olduğu ekonomistlerin hazırladığı raporda, TCMB’nin sıkılaşma döngüsüne devam edeceği beklentisine vurgu yapılırken, politika normalleşmesinin zaman alacağına da dikkat çekildi.

Seçim sonrasındaki politikaların ilk sonuçlarının rezervlerde kayda değer bir toparlanma olduğu, kredilerde önemli sıkılaşmayla bankaların ve şirketlerin dış finansmana erişiminde iyileşme olduğu da belirtildi.

Ekonomistler TL mevduat ve kredi faizlerindeki artış ve kredi büyümesindeki keskin yavaşlamanın yanında bireysel döviz talebinin azaldığına ve iç talebin de gerilediğine işaret ederek Türkiye’nin makroekonomik istikrar yolunda ilerlediğine vurgu yaptı.

Türkiye ekonomisindeki zorluklarda da yüksek ve kalıcı enflasyon, geniş dış finansman ihtiyacı ve KKM’ye işaret edildi.

Bu zorlukların sıkılaşma adımlarının devamına mecbur kıldığına dikkat çeken Morgan Stanley ekonomistleri, TCMB’nin dezenflasyon kararlılığının Ekim ayında da 500 baz puan faiz artış beklentisiyle yüzde 35 seviyesine yükseltmesini öngördüklerini belirtti. Yıl sonu nihai faiz beklentisi de yüzde 40 oldu.

Raporları sosyal medyada da uzmanlar yorumladı.

İşte o yorumlardan bazıları👇

👇

👇

👇

Sizce de TL ucuz mu?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x