Vampir Kedi Toivo’yla Tanışın! Keskin Dişleriyle Kabuslarınıza Girecek

Finlandiya’da tüyler ürpertici kedi kedi Toivo, simsiyah kürkü ve sipsivri dişleriyle kameralara yakalandı.

Sosyal medyada oldukça ünlü olan Toivo tıpkı bir vampire benziyor. Sahibi Tuomas Ikonen (43), şunları söylüyor: ‘İnsanlar genellikle Toivo’yu komik veya tuhaf buluyor. Kediden çok yarasa ya da kertenkeleye benzediğini söylüyorlar. Kabul ediyorum.’

Sonra da şunları ekliyor: ‘Belalı bir panter-yarasa melezine benziyor ama en sakin ve sevimli kedi. Bir sineği bile incitmez.’

Beş yaşındaki Toivo, tabii ki bir vampir değil. Ona bu görünümü kazandıran cinsi: O bir Oriental Shorthair.

Kocaman kulakları ile dikkat çeken Oriental Shorthairlar, 19. yüzyılın başında İngiltere’de keşfedilmiş bir kedi ırkını temsil ediyorlar.

Birçok kedi ırkının melezlenmesi sonucu ortaya çıkan Oriental Shorthair kedisinin atalarının Siyam kedisi, Mavi Rus kedileri, British Shorthair ve Habeş kedileri olduğu üzerine farklı görüşler bulunmaktadır. Bir görüşe göre ise Siyam kedileri üzerinde yapılan geliştirme çalışmalarının sonucunda Oriental Shorthair kedileri meydana gelmiştir.

1950’li yıllarda popüler olmaya başlayan Oriental Shorthair kedi ırkının bir diğer türü de Oriental Longhair cinsidir. Adından anlaşıldığı üzere kısa tüylü olan bu kedilerin göze çarpan ilk özellikleri büyük kulaklarıdır.

Karakteri de görüntüsü kadar ilgi çeker. Sahiplerine fazla sadık ve evcimen olmaları nedeniyle köpeklere benzetilirler. Günlük rutinlerine çok bağlı olan bu kediler, aynı zamanda oldukça hareketli ve enerjik canlılardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x